یو پی اس (UPS) چیست؟

یو پی اس چیست؟

یو پی اس (UPS) چیست؟ یو پی اس یک منبع برق الکترونیکی است که برای دستگاه‌های مختلف، برق را بدون وقفه تامین می‌کند. در ادامه به اینکه چه یو پی اسی بهتر است و کاربرد یو پی اس چیست می پردازیم.

یو پی اس چیست؟

Array

UPS مخفف ترکیب Uninterruptible power supply است که با معنا کردن آن به منبع تغذیه بدون وقفه می‌رسیم. به نوعی می‌توان گفت که این دستگاه مابین برق شهری و دستگاه‌های مصرف کننده قرار می‌گیرد.

بخوانید: بهترین تامین کننده برق دوربین مداربسته چیست؟

مزیت UPS چیست؟

 • با تثبیت و تنظیم برق شبکه از نفوذ نویز و اختلالات شبکه جلوگیری می‌کند که این موضوع در سالم ماندن دستگاه‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • در صورتی که برق برود، با توجه به برق ذخیره شده در باتری یو پی اس‌ها، برق مورد نیاز دستگاه‌ها تامین می‌شود و از این رو دستگاه‌ها قادرند بدون وقفه به کار خود ادامه دهند.

انواع یو پی اس چیست؟

همچنین به طور کلی یو پی اس‌ها دارای سه نوع مختلف زیر هستند:

 1. یو پی اس آفلاین
 2. یو پی اس آنلاین
 3. یو پی اس لاین اینتراکتیو

یو پی اس آفلاین چیست؟

Array

یو پی اس آفلاین یکی از دستگا‌ه‌هایی است که می‌تواند در تامین برق اضطراری تجهیزات و لوازم برقی مختلف بسیار کمک کننده باشد و از آن می‌توان استفاده‌های زیادی کرد. یو پی اس آفلاین می‌تواند دستگاه‌های مختلف را به صورت مستقیم به برق شهری وصل کند. این دستگاه زمانی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد که برق اصلی قطع شود.

هنگامی که برق قطع باشد، UPS آفلاین برق مورد نیاز تجهیزات و لوازم برقی را تامین می‌‌کند و از این رو برای دستگاهی که باید به طور مداوم کار کنند، نظیر دوربین مدار بسته، بسیار مناسب است. اما باید گفت که یو پی اس آفلاین توان خروجی خوبی ندارد و به همین دلیل استفاده از آن امروزه کاهش پیدا کرده است. اما همچنان به دلیل کارایی زیادی که دارد در مورد آن بسیار صحبت می شود.

ببینید: دستگاه دزدگیر بیواز مدل BH11

یو پی اس آنلاین چیست؟

Array

نوع آنلاین یو پی اس‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که معایب نوع آفلاین آن‌ را به طور کامل برطرف کند. از این رو اگر به دنبال دستگاه‌ UPS هستید که علاوه بر آن که برق مورد نیاز شما را بدون وقفه تامین کند، قابلیت دریافت توان خروجی مناسب و استانداری را هم داشته باشد، یو پی اس آنلاین بهترین گزینه‌ است.

بخش اینورتر (inverter) این دستگاه همواره فعال است و به همین دلیل به راحتی می‌تواند توان خروجی را به بهترین شکل ممکن برای دستگاه‌های مختلف فراهم کند. به طور کلی روش و عملکرد این دستگاه بدین صورت است که در آن برق شهری به وسیله‌ی رکتیفایر به جریان مستقیم تبدیل شده و سپس اینورتر‌ها جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدل می‌کنند و سپس این جریان، آماده انتقال به دستگاه مصرف کننده می‌شود. ولتاژ ورودی می‌تواند آسیب‌های مختلفی را به دستگاه وارد کند اما با این روش، احتمال خرابی و آسیب دستگاه‌ها کم می‌شود.

یو پی اس لاین اینتراکتیو (Line Interactive) چیست؟

Array

تکنولوژی لاین اینتراکتیو معمولا برای مواردی استفاده می‌شود که با وسایل و تجهیزات حساس و گران قیمت سروکار داریم. به دستگاه‌های برقی حساس به هیچ عنوان نباید نوسانات برقی شدید وارد شود چرا که احتمال خرابی آن‌ها را به دنبال خواهد داشت. معمولا از تکنولوژی لاین اینتر اکتیو برای تجهیزات شبکه استفاده می‌کنند.

به طور کلی این تکلنولوژی همواره روشن است و تا هنگامی که ولتاژ ورودی در بازه مطلوب و معمولی قرار دارد، به شارژ باتری می‌پردازد. اما اگر ولتاژ ورودی از بازه‌های معمول خود خارج شود، برق مورد نیاز دستگاه‌های مصرف کننده، از منبع تغذیه بی وقفه تامین می‌شود. از این رو هیچگاه نوسانات برق گریبان‌گیر دستگاه‌ها نشده و از این رو خیال شما از خرابی آن‌ها به طور کامل راحت می‌شود.

بخوانید: راهنمای خرید دزدگیر اماکن

اجزای یو پی اس‌‌ چیست؟

Array

یو پی اس ها معمولاً از 3 قسمت زیر تشکیل می شوند:

 1. رکتیفایر
 2. باتری
 3. اینورتر

رکتیفایر در یو پی اس چیست؟

رکتیفایر یکی از مهم‌ترین قطعات یو پی اس است که جریان متناوب را به جریان اصلی تبدیل می‌کند. به طور کلی برای تغییر جریان سه نوع رکتیفایر در بازار وجود دارد که از جمله آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رکتیفایر IGBT
 • رکتیفایر Diode+IGBT
 • تریستور

باتری در یو پی اس چیست؟

باتری برای مواقعی که برق شهری قطع می‌شود، کاربرد دارد، در این مواقع از باتری برای تامین برق بی وقفه استفاده می‌کنند. این قطعه وظیفه دارد تا انرژی مورد نیاز دستگاه‌ها را تامین کند. از این رو می‌توان گفت، باتری، یکی از مهم‌ترین قطعات یو پی اس‌ها است.

اینورتر (Inverter) در یو پی اس چیست؟

اینورتر‌ها برای مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بخواهیم جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل کنیم. از این وسیله فقط برای تامین برق اضطراری استفاده نمی‌کنند، بلکه اینورتر برای در مجموعه‌های مختلفی نظیر سلول‌های خورشیدی کاربرد فراوانی دارد.

ببینید: اپتی پلاس 12 آمپر

کاربرد یو پی اس چیست؟

Array

به طور کلی می‌توان گفت که تمام وسایل و تجهیزات برقی به یو پی اس نیاز دارند، اما در برخی از آن‌ها بهره گیری از دستگاه یو پی اس بسیار لازم و ضروری است. در ادامه برخی از بخش‌های مختلفی که به UPS نیاز دارند را معرفی می‌کنیم.

آسانسور‌ها

از جمله وسیله‌هایی که نیاز به منبع برق بی‌وقفه دارند، آسانسور‌‌ها هستند. با استفاده از یو پی اس اگر برق به طور کامل قطع شود، افراد دیگر در آسانسور برای ساعتی گیر نمی‌کنند و با استفاده از منبع تغذیه، به راحتی در بین طبقات جابه‌جا می‌شوند.

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته برای ثبت تمام وقایع، باید همواره فعال باشد؛ به همین دلیل باید در آن‌ها از UPS استفاده کرد تا در صورت قطعی برق، همچنان فعال بماند.

تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی جزو حساس‌ترین لوازم‌ها به حساب می‌آیند که نوسانات برق می‌تواند، تاثیر منفی در عملکرد آن‌ها به وجود بیاورد. از این رو با استفاده از یو پی اس‌ها باید آسیب‌های احتمالی به تجهیزات پزشکی را به حداقل رساند.

ببینید: اپتی پلاس 24 آمپر

نتیجه‌گیری

یو پی اس یک منبع تغذیه بدون وقفه است که در این مقاله با توضیح کامل تر آن و انواع و مواردی که می توان از یو پی اس ها (UPS) استفاده کرد، پرداخته شد. شما می توانید با خرید برق اضطراری از سایت دیجیرانو (digirano.com) یک منبع تغذیه بدون وقفه برای خود داشته باشید که دیگه نگران نداشتن و یا نوسانات برق در زمان قطع شدن برق ها نباشید.

Rate this post
دیدگاه شما

3 دیدگاه

 1. رسا رفیعی گفت:

  توضیحاتتون درباره یو پی اس لاین اینتراکتیو (Line Interactive) کم بود

 2. هانا نفیسی گفت:

  این روزا استفاده از یو پی اس و برق اضطراری خیلی میتونه کمک کنه

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.