نحوه کنترل از راه دورِ دوربین های مداربسته

یکی از مهم‌ترین انتظاراتی که افراد پس از نصب سیستم دزدگیر و دوربین مداربسته دارند این است که بتوانند در هر زمانی فیلم و تصاویر مورد نظر را نگاه کنند و نظارت خوبی بر مجموعه کاری یا منزل خود داشته باشند. از این طریق می‌‌توان درصورت برخورد با مشکلی از طریق دوربین‌ها وقایع را دنبال کرد و نیازی به حضور فیزیکی در محل نیست. به طور کلی برای مشاهده تصاویر دوربین مدار بسته دو راه پیش روی شما است.

اول آن که می‌توانید این فرایند را از طریق گوشی انجام دهید و دومین روش نیز این است که از طریق نرم افزار‌های کامپیوتری کنترل از راه دور دوربین مدار بسته را انجام داد. اما برای آن که بتوانید از این دو طریق به محل مور نظر نظارت لازم و کافی را داشته باشید بیش از هر چیزی به آموزش‌های ابتدایی نیاز دارید، تا با تسلط و آگاهی زیاد از نرم افزار و اپلیکیشن‌ها استفاده کنید. در ادامه در مورد این دو روش توضیحات کاملی را بیان می‌کنیم. با توجه به زیاد شدن قطعی برق در کشور، بهتر است از دستگاه های برق اضطراری اپتی پلاس استفاده کنید تا درصورت رفتن برق، دوربین ها قطع نشود.

آموزش کنترل از راه دور دوربین مدار بسته به وسیله‌ی گوشی همراه

Array

Mobile Monitoring روشی است که در آن می‌توان تصاویر و فیلم‌های ارسالی به گوشی همراه از طریق دوربین مدار بسته را تماشا کرد. برای این که از این قابلیت استفاده کنید در ابتدای امر نیاز دارید که اپلیکیشن مناسب و استانداردی را برای آن مورد استفاده قرار دهید. این اپلیکیشن‌ها برای دریافت تصاویر و فیلم‌ها به اینترنت نیاز دارند و از این رو باید گوشی  شما به اینترنت متصل باشد تا بتوانید تصاویر و فیلم‌های ارسالی را تماشا کنید. به طور کلی کنترل از راه دور دوربین مدار بسته به وسیله‌ی گوشی همراه یکی از بهترین روش‌ها است چرا که به دلیل دسترسی راحت می‌توان در هر زمان از وضع موجود محل باخبر شد. اپلیکشن‌های مختلفی برای تماشای دوربین مدار بسته وجود دارد. قابلیت و امکانات هر کدام از این دستگاه‌ها متمایز از دیگری است، اما تمامی آن‌ها برای دریافت تصاویر ارسالی به گوشی همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بخوانید: چه دزدگیری برای منزل بخریم؟

در زیر لیستی از بهترین نرم افزار کنترل دوربین مداربسته از راه دور اندرود و آی او اس را مشاهده می کنید:

راه‌های مختلف برای نصب این اپلیکیشن‌ها وجود دارد و به راحتی می‌توانید آن‌ها را نصب کنید. البته برخی از شرکت‌های امنیتی نیز اپلیکیشن خوب و کاربردی را به شما پیشنهاد می‌دهند که می‌توانید از آن‌ها نیز بهره بگیرید. با استفاده از این موارد به راحتی می‌توانید دوربین مدار بسته تحت شبکه و بعضی از دوربین‌های بسته PTZ را نیز از راه دور کنترل کنید و نظارت مناسبی را داشته باشید.

آموزش کنترل از راه دور دوربین مدار بسته به لپ تاپ و کامپیوتر‌ها

Array

برای این که بتوان از راه دور دوربین‌های مدار بسته را به وسیله‌ی لپ تاپ و کامپیوتر تماشا کرد دو راه کلی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها نیاز به آموزش مخصوص به خود را داشته، از این رو در ادامه این موارد را به طور کامل شرح می‌دهیم تا هیچ مشکلی برای استفاده از آن‌ها نداشته باشید.

مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از طریق روتر

در این روش برای تماشای تصاویر 4 مرحله مختلف پیش روی شماست که با طی کردن آن‌ها به راحتی می‌توانید به تصاویر دوربین مدار بسته دسترسی داشته باشید:

 • در مرحله اول آن‌هآ مختلف، کنترل از راه دور دوربین مدار بسته باید کابل Ethernet cat5 را به دستگاه ضبط ویدیو متصل کنید.
 • پس از وصل کردن کابل باید مانتیوری که به دستگاه ضبط ویدیو متصل است را روشن کنید.
 • به وسیله‌ی ریموت کنترل، وارد قسمت منو تنظیمات شوید و با انتخاب کردن گزینه‌ی اینترنت، کزینه‌ی جریان ویدیویی را فعال نمایید.
 • در گام چهارم مستقیما به جریان ویدیویی که مرتبط به IP شما دسترسی پیدا می‌کنید و می‌توانید به تصاویر دوربین دسترسی داشته باشید.

مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از طریق اتصال کامپیوتر

در روش اتصال دستگاه به کامپیوتر 5 مرحله مختلف وجود دارد که با طی کردن آن‌ها می‌توانید این مهم را انجام دهید و سپس از کنترل از راه دور دوربین مدار بسته استفاده کنید:

 • اولین و مهم‌ترین گام در این روش خرید کارت ضبط ویدیو است. البته باید گفت این مرحله در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که سیستم دوربین مدار بسته از شبکه اینترنت پشتیبانی نکند و یا اینکه دستگاه DVR به سیستم مورد نظر متصل نباشد.
 • در مرحله دوم باید کامپیوتر را ری استارت کنید و بعد از بالا آمدن آن، نرم افزار ضبط فیلم را نصب کنید. با استفاده از این نرم افزار، سیستم کامپیوتر یا لپتاپ می‌تواند از ورودی کارت ضبط ویدیویی پشتیبانی کند و همچنین ویدیو‌های کارت را به راحتی می‌توان پخش یا حتی ضبط کرد.
 • در گام بعدی از کنترل از راه دور دوربین مدار بسته باید دستگاه DVR به کارت ضبط ویدیویی مچ شود. برای پی بردن به این موضوع باید از نرم افزار‌های گفته شده استفاده کرد.
 • حال زمان به نصب جریان ویدیویی می‌رسد تا بتوان داده‌ها و اطلاعات را از طریق کارت ضبط ویدیویی به عنوان منبع جریان وارد کرد.
 • در گام آخر باید اطاعات لازم نظیر، نام کاربری، نام url ، رمز عبور و… را وارد کنید. در صورت درست بودن اطلاعات شما می‌توانید از همین لحظه به فیلم‌ها و تصاویر ویدیویی سیستم دسترسی داشته باشید.

بخوانید: دزدگیر اماکن چی بخریم؟

مزیت‌های استفاده از کنترل از راه دور دوربین مدار بسته

Array

کنترل از راه دور به وسیله‌ دوربین مدار بسته مزیت‌های مختلفی دارد که برخی از آن‌‌ها به شرح زیر است:

 • در کاهش قابل توجه سرقت و دزدی از اماکن نقش زیادی دارد.
 • می‌تواند به طور همزمان تصاویر دوربین‌های مختلف را تماشا کرد.
 • می‌توان باتغییر زاویه دوربین میدان دید بیشتری ایجاد کرد.
 • تصاویر را می‌‌توان ذخیر کرده و در صورت نیاز به آن‌ها دسترسی داشت.
 • همچنین می‌توان با نصب آن‌ها در خانه وضعیت کودکان و حیوانات خانگی را نیز زیر نظر گرفت.

نتیجه‌گیری

وجود دوربین مدار بسته در محیط‌های کاری یکی از مهم‌ترین تجهیزات و لوازم مورد نیاز شرکت‌ها است تا علاوه بر افزایش امنیت از ایجاد سوتفاهیم در این محیط‌ها جلوگیری شود. از این رو می‌توان از طریق گوشی همراه، کامپیوتر یا لپ تاپ به تصاویر به ساده‌ترین شکل ممکن دسترسی داشت و از مزیت‌های آن استفاده کرد. از بهترین برندهای دوربین مداربسته می توان به دوربین مداربسته داهوا، دوربین مداربسته ژئوویژن و دوربین مداربسته هایلوک اشاره کرد که می توانید از دیجیرانو تهیه کنید.

Rate this post
دیدگاه شما

2 دیدگاه

 1. شایان گفت:

  توضیحاتتون درباره نحوه کنترل از راه دور دوربین های مداربسته عالی بود . ممنون

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.