همه چیز درباره لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

استفاده از دوربین مداربسته برای افزایش امنیت محیط‌های مختلف بسیار لازم و ضروری است. مهم‌ترین موضوعی که باید در هنگام خرید این دست از دوربین‌ها به آن توجه کرد، لنز دوربین مداربسته بوده، چرا که وجود یک لنز خوب در دوربین سبب افزایش کیفیت تصاویر در روز و شب می‌شود. دوربین‌های مداربسته دارای مدل‌های مختلفی هستند و لنز آن‌ها نیز از نظر ویژگی و برخی قابلیت‌ها بایکدیگر تفاوت دارند. به طور کلی می‌توان گفت که دوربین مداربسته اکسوم دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و آن‌ها را می‌توان بهترین مدل‌های موجود در بازار معرفی کرد. از این رو در این مقاله در نظر داریم تا همه چیز درباره لنز دوربین مداربسته را بیان کنیم.

قسمت‌های تشکیل دهنده لنز دوربین مداربسته

Array

لنز هر دوربین مداربسته‌ای از قطعات مختلف زیر تشکیل می شود:

  1. اجزای نوری لنز
  2. دیافراگم
  3. اتصال لنز دوربین

که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

اجزای نوری لنز

تمامی اجزای نوری یک دوربین مداربسته در داخل سیلندری قرار می‌گیرند و هر کدام از آن‌ها وظایف خاص خود را برای عبور نور انجام می‌دهند. به عنوان مثال برخی از اجزای لنز وظیفه‌ی این را دارند که تصویر را بزرگ و کوچک کنند، قطعاتی برای فوکوس به کار می‌روند و قطعات دیگری هستند که برای تصحیح نوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این موارد لنز دوربین دارای قطعات دیگری نیز است که عملکرد درست و صحیح آن‌ها در ایجاد تصاویر باکیفیت و واضح نقش دارد.

ببینید: دزدگیر بیواز

دیافراگم

برای آن که بتوان نوری که از لنز عبور می‌کند را کنترل کرد، از صفحات فلزی کدر و مخصوصی استفاده می‌کنند. این صفحات به گونه‌ای قرار گرفته‌اند که با تغییر حلقه دیافراگم، روزنه مرکزی بین خود را کوچک یا بزرگ کنند. عملکرد این بخش از لنز دوربین بدین صورت است که در هنگامی که روشنایی بسیار زیاد داشته باشیم، صفحات‌ درون هم فرو می‌روند و بدین صورت اجازه نمی‌دهند تا نور بسیار زیاد وارد دوربین شود و از طرفی اگر نور بیش از اندازه کم باشد، لنز دوربین کاملا باز شده تا تصویر باکیفیتی را ثبت و ضبط کند.

اتصال لنز دوربین

یکی دیگر از مواردی که باید برای همه چیز درباره لنز دوربین مداربسته با آن آشنا شوید، نحوه اتصال لنز به دوربین است. برای اتصال لنز به دوربین نیاز است تا از نگهدارننده لنز استفاده کنیم. نگهدارنده‌های لنز دارای انواع مختلفی هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به C، CS و #M اشاره کرد. به طور کلی نوع c و CS از نظر عملکرد و قطر کاملا شبیه به هم هستند و تنها تفاوت آن‌ها فاصله‌ی بین سطح خارجی آن‌ها و CDD دوربین است.

بخوانید: کنترل از راه دور دوربین مداربسته

فاصله کانونی لنز

فاصله کانونی به طور کلی میدان دید و یا زاویه‌ی دید دوربین را مشخص می‌کند و از این رو یکی از مهم ترین مواردی است که باید اطلاعات مختلفی درباره آن به دست آورید. فاصله کانونی مشخص می‌کند که تصویر محیط زیاد یا کم متمرکز شود و به نوعی همان میزان زوم کردن دوربین است. فاصله‌ی کانونی را بر حسب میلی‌متر اندازه گیری می‌کنند و هر چه زاویه فاصله‌ی کانونی کمتر باشد، تصاویر را واضح‌تر می‌بینیم، اما فضای دید کمتری خواهیم داشت. از این رو این قابلیت لنز دوربین سبب می‌شود تا بتوانیم بهترین و باکیفیت‌ترین تصویر را از محیط داشته باشیم.

لنز‌ها به طور کلی بر اساس ساختار کانونی شامل موارد زیر است:

  1. لنز ثابت
  2. لنزهای وریفوکال متغیر
  3. لنزهای وریفوکال موتوردار

که در ادامه به آن ها می پردازیم.

لنز ثابت

لنز‌های ثابت به دلیل این که قیمت مناسبی دارند، از آن‌ها در موارد مختلفی استفاده می‌کنند. اما باید گفت که در این دوربین قابلیت تنظیم فاصله کانونی را نخواهید داشت و پس از نصب فقط یک زاویه‌ی دید برای دوربین وجود دارد.

لنزهای وریفوکال متغیر

در این نوع از لنز‌ها، فاصله‌ی کانونی ثابت نیست  و می‌توانید آن را به صورت دستی تغییر دهید. البته باید گفت که تغییر فاصله‌ی کانونی در این مورد یک محدوده کم و مشخصی دارد.

ببینید: اپتی پلاس

لنزهای وریفوکال موتوردار

شاید بتوان این لنز را بهترین لنز دوربین مداربسته معرفی کرد. البته باید گفت که قیمت آن از سایر لنز‌ها کمی بیشتر است. این نوع لنز‌ها را می‌توان از راه‌ دور کنترل کرد و میزان فاصله‌ی کانونی آن‌ها را تغییر داد. معمولا از این لنز در محیط‌هایی که محدودیت نصب داریم استفاده می‌کنند.

سرعت لنز دوربین مداربسته F-Stop

Array

به طور کلی دوربین‌های مدار بسته یک ویژگی و خصوصیت به نام f-stop را دارند. با استفاده از این لنز می‌توان حداکثر توانایی لنز دوربین را متوجه شد و از این رو یکی از پارامتر‌های مهمی است که در همه چیز درباره لنز دوربین مداربسته باید در مورد آن صحبت شود. به طورکلی در هنگام انتخاب یک دوربین توجه داشته باشید که هر چه f-number یک دوربین کمتر باشد، عملکرد آن بهتر بوده و کارایی‌های آن افزایش پیدا می‌کند.

بخوانید: راهنمای خرید دزدگیر اماکن

به عنوان مثال می‌توان گفت که f1.0 حدود 4 برابر از f2.0 قابلیت این را دارد که از خود نور را عبور دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید، اگر f نصف شود، میزان نور عبوری حدود 4 برابر می‌شود.

کنتراست لنز دوربین مداربسته چیست؟

هنگامی که کنتراست لنز دوربین بیشتر باشد، بدین معنی است که جزییات تصاویر باکیفیت‌تر و دقیق‌‌تر ثبت می‌شوند و از این رو برای آن که بتوان تصاویر باکیفیت‌تری را ثبت کرد، استفاده از لنز دوربین که کنتراست مناسبی داشته باشد، بسیار اهمیت پیدا می‌کند. همچنین بالا بودن کنتراست یک ویژگی دیگر را نیز به همراه دارد. بالا بودن کنتراست سبب می‌شود تا در گوشه‌های تصویر شاهد انحراف کمتری باشیم. در همه چیز درباره لنز دوربین مداربسته باید بدانید که لنز‌های منحی برای آن که میزان نور عبوری از دوربین را افزایش دهند کاربرد دارند، اما باید گفت که نور مادون قرمز در طول روز و شب  فوکوس دوربین را برهم می‌زند و سبب می‌شود تا در طول روز تصاویر بی‌کیفیتی را در اختیار داشته باشیم.

ببینید: باتری دزدگیر

برای حل این مشکل لنز‌هایی مخصوص نور مادون قرمز وارد بازار شده‌اند که این مشکل را به طور کامل برطرف کرده‌اند. به طور کلی برخی از دوربین‌های مداربسته قابلیت دید در شب را دارند و این تصاویر را با کنتراست و کیفیت بالا ضبط می‌کنند. باید گفت که دوربین مدار بسته دارای قابلیت دید در شب است و با توجه به فیلتر‌هایی که در آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته، نور مادون قرمز سبب کاهش کیفیت تصاویر چه در روز و چه در شب نمی‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به توضیح اینکه لنز دوربین مداربسته چیست و چه اجزایی دارد پرداختیم. درصورتی که قصد خرید دوربین مداربسته را دارید می توانید از فروشگاه دیجیرانو اقدام نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.