قابلیت دید در شب (ICR) در دوربین مداربسته چیست؟

قابلیت دید درشب در دوربین مداربسته

قابلیت دید درشب در دوربین مداربسته یکی از جذاب ترین ویژگی های دوربین مداربسته است. دروبین های مداربسته برای آن که کیفیت بسیار بالایی داشته باشد، در مدل‌های مختلف آن‌ شاهد امکانات مختلف و متنوعی هستیم که هر کدام از آن‌ها می‌تواند در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار گیرند. قابلیت دید در شب در دوربین مداربسته از جمله مهم‌ترین امکاناتی است که در این دوربین وجود داشته که امروزه وجود آن در دوربین‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. به همین جهت در این مقاله در نظر داریم تا توضیحاتی را در ارتباط با این قابلیت بیان کنیم.

قابلیت دید در شب در دوربین مداربسته چیست؟

دوربین‌های مداربسته یکی از تجهیزات مهم و ضروری برای افزایش امنیت منزل و محیط کار است. این دوربین باید در کل شبانه‌روز پیوسته در حال ضبط وقایع و رویداد‌ها باشد تا در صورت نیاز از این تصاویر ضبط شده تو دستگاه دی وی آر (DVR) استفاده کرد. به طور کلی این دوربین‌ها باید در تمام ساعات روز، در هر شرایط آب و هوایی و چه در شب یا روز، تصاویری باکیفیت و با رزولیشن مناسب و مطلوب ضبط کند. اما تصاویر در شب یا نور کم کیفیتشان پایین می‌آید و از این رو نمی‌توان به طور دقیق تصاویر را مورد بررسی قرار داد. به همین دلیل دوربین باید دارای قابلیتی باشد تا این نقص و مشکل را بر طرف کند.

بخوانید: چرا باید از دوربین مداربسته استفاده کنیم؟

برای حل این مشکل از فیلتر‌‌های استفاده می‌کنند تا قابلیت دید در شب در دوربین مداربسته به وجود آید، تا در هر ساعات از شبانه روز بتوان تصاویر را باکیفیت بسیار زیادی ضبط و ذخیره کرد. به طور کلی می‌توان گفت که ذخیر باکیفیت اطلاعات در شب تا حدودی از روز نیز مهم و واجب‌تر است، چرا که اکثر اتفاقات و سرقت‌ها در ساعات پایانی شب رخ می‌دهد. از این رو می‌توان گفت که خرید دوربین مدار بسته‌ای که قابلیت دید در شب داشته باشد یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در هنگام خرید دوربین به آن توجه بسیار زیادی داشته باشید. دوربین مداربسته اکسوم یکی از دوربین های بسیار مقرون به صرفه ایست که می توانید برای منزل خود تهیه کنید.

فیلتر ICR دوربین مداربسته چیست؟

Array

ICR مخفف ترکیب کلمه IR-Cut filter Removable است. این فیلتر را می‌توان یک شاتر مکانیکی معرفی کرد که کاربرد‌های مختلفی دارد. ICR یا همان قابلیت دید در شب دوربین مداربسته از اجزای مختلفی تشکیل شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک موتور کوچک
 • فیلتر های حساس به نور مادون قرمز
 • پنل های شیشه ای

برا مقایسه دوربین‌های بسته‌ای که دارای فیلتر ICR هستند با دوربین‌هایی که این فیلتر را ندارند، متوجه خواهید شد که تا چه اندازه‌ کیفیت تصاویر آن‌ها بایکدیگر متفاوت است.

بخوانید: بهترین دوربین مداربسته اکسوم کدام است؟

سنسور‌های سیلیکونی که در دوربین‌های مداربسته قرار دارند، برخلاف چشم انسان که فقط توانایی دیدن اجسام مرئی را دارند، این سنسور‌ها علاوه بر نور مرئی به طیف‌های نزدیک به نور مادون قرمز نیز حساسیت دارد. حساسیت به نور مادون قرمز سبب قابلیت دید در شب دوربین مداربسته می‌شود. به طور کلی با استفاده از این سنسور می‌توان تصویر‌ها را در نور ضعیف که حتی انسان به سختی و زحمت می‌تواند آن‌ها را ببیند، تصاویر را باکیفیت بالا ضبط و ذخیره کرد.

قابلیت دید در شب دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟

این که دوربین باید به طیف نور مادون قرمز حساسیت داشته باشد، تا تصاویری باکیفیت را در شب ثبت و ضبط کند، امری مهم و ضروری است. اما این امر می‌تواند مشکلاتی را نیز به وجود آورد. مشکلاتی نظیر این که در طول روز که روشنایی بالایی داریم، حساسیت به مادون قرمز سبب می‌شود، تا تصاویر کیفیت بسیار کم و ضعیفی داشته باشند. از این رو رنگ‌ها دچار بهم ریختگی شده و احتمال ایجاد نویز نیز وجود دارد. به همین دلیل دلیل در طول روز دوربین به فیلتری نیاز دارد که از رسیدن نور مادون قرمز به سنسور جلوگیری کرده تا کیفیت تصویر افزایش یابد.

بخوانید: بهترین تامین کننده برق دوربین مداربسته چیست؟

به طور کلی این فیلتر برای بهبود عملکرد دستگاه به کار می‌رود، تا هم قابلیت دید در شب در دوربین مداربسته وجود داشته باشد، هم بتوان در طول روز تصاویر باکیفیتی را ضبط کرد. به این نوع فیلتر‌ها فیلتر  ICR می‌گویند. فوتوسل هنگامی که تشخیص دهد که نور بیش از انداز کم است، با استفاده از قطعات الکترونیکی دوربین مداربسته و همچنین با استفاده از ICR تصاویر سیاه و سفیدی را ذخیره می‌‌کند. به طور کلی هنگامی که فیلتر کنار رود، دوربین به صورت خودکار تمام تصاویر را سیاه و سفید ذخیره می‌کند.

چگونه با نصب درست دوربین مداربسته قابلیت دید در شب را افزایش دهیم؟

Array

در برخی از مواقع شاهد آن‌ هستیم که با وجود قابلیت دید در شب در دوربین مداربسته بازهم تصاویر باکیفیت مناسبی ضبط نمی‌شوند، دلایل مختلفی سبب بروز چنین اتفاقی شده که نصب نامناسب نیز می‌تواند یکی از این موارد باشد. در ادامه مواردی که باید در هنگام نصب دوربین به آن‌ها توجه کرد را بیان می‌کنیم:

 • دوبین مداربسته را نباید در مکانی قرار دهیم که نور خورشید به صورت مستقیم به آن بتابد، چرا که تاثیرات منفی در کیفیت دوربین می‌گذارد و سبب تاری دید نیز می‌شود. توجه داشته باشید که برخی از سارقین نیز سعی دارند تا با ایجاد نور زیاد در لنز دوربین مداربسته نظیر بهره گیری از چراغ قوه‌ها دوربین را از کار بیندازند.
 • می‌توانید برای آن که کیفیت تصاویر را افزایش دهید و از قابلیت دید در شب در دوربین مداربسته خود نهایت استفاده را ببرید، از منبع مادون قرمز کمکی بهره بگیرید. با این روش، روشنی و کیفیت تصاویر افزایش پیدا می‌کند.
 • نظافت دوربین یکی دیگر از موارد ساده‌ای است که بسیاری از افراد به آن توجهی ندارند، هنگامی که گرد و غبار بیش از اندازه بر روی دوربین بنشیند و یا حشرات روی دوربین قرار بگیریند، احتمال کاهش کیفیت تصاویر افزایش پیدا می‌کند.
 • یکی از اشتباهات رایجی که می‌تواند قابلیت دید در شب در دوربین مداربسته را تا حدودی کاهش دهد، نصب دوربین پشت پنجره است. هنگامی که دوربین پشت پنجره نصب شود، نور مادون قرمز منعکس شده و این موضوع در کاهش کیفیت تصاویر تا حد بسیار زیادی نقش دارد.
 • یکی از نکاتی که اهمیت زیادی دارن، تامین برق دوربین مداربسته در زمان قطعی برق است. برای برطرف کردن این مورد می توانید از اپتی پلاس استفاده نمایید.

برد دید در شب به چه عواملی بستگی دارد؟

Array

عوامل مختلفی در افزایش برد دوربین نقش دارند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. قدرت نوری LEDهای مادون قرمز
 2. میزان حساسیت چیپ تصویر به نور IR

ببینید: تفاوت دوربین مداربسته و دزدگیر چیست؟

قدرت نوری LEDهای مادون قرمز

می‌‌توان گفت که هر چه LED های مادون قرمز دوربین، قوی و قدرتمندتر باشد، احتمال افزایش برد دید در شب نیز بیشتر می‌شود.

میزان حساسیت چیپ تصویر به نور IR

هرچه چیپ تصویر دوربین به نور IR از حساسیت بیشتری برخوردار باشد، به نور کمتری نیاز خواهد داشت و از این رو می‌تواند سبب افزایش برد دید در شب شود.

بخوانید: یو پی اس چیست؟

نتیجه‌گیری

در این مقاله به قابلیت دید درشب دوربین های مداربسته پرداختیم و همچنین درباره این که دید درشب در دوربین های مداربسته چگونه کار می کند و به چه عواملی بستگی دارد توضیح دادیم. درصورتی که قصد خرید دوربین مداربسته دارید می توانید از طریق وب سایت دیجیرانو اقدام نمایید و یا قبل از خرید با شماره 05137051416 مشاورین این مجموعه به صورت رایگان مشورت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما

4 دیدگاه

 1. پرهام افخمی گفت:

  جالبه همیشه برام سوال بود که قابلیت دید در شب دوربین های مدار بسته چجوریه

 2. یاسر شعبانی گفت:

  حساسیت چیپ تصویر به نور IR خیلی توی برد دید در شب دوربین تاثیر داره

 3. سید حامد موسوی گفت:

  قابلیت دید در شب دوربین های مدار بسته رو خوب توضیح دادین

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.